Klára LiptákováKDU-ČSL nesdílí lehkomyslný optimismus Poslanecké sněmovny PČR, která zamítla návrh svého hospodářského výboru na snížení sazby spotřební daně.

Že méně může někdy znamenat více, se ukazuje při snaze státu vyždímat z každého litru pohonných hmot maximální úlitbu pro svou nenasytnou pokladnu. Je nepochopitelné, že nejsou brány v potaz zkušenosti posledních let ani hlasy renomovaných ekonomů, které souhlasně ukazují, že pokud je spotřební daň u nás na litru o 2koruny vyšší než v okolních zemích, nebudou příjmy státu vyšší, než kdyby byla cena konkurenceschopná a daň zdánlivě nižší,“ říká místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková.

To, že tranzitní kamiony, které opotřebovávají naše silnice, nakupují pohonné hmoty jinde než u nás, je známá věc. Pokud bychom je prostřednictvím nižších cen přilákali k našim stojanům, stát by dostal své nejen na spotřební dani, ale i na dani z příjmu. Přitom by neraboval peněženky vlastních občanů motoristů a umožnil by jim uspořené prostředky utratit u někoho jiného. Ten by své příjmy opět zdanil. Tímto způsobem by se státu vrátila jeho původní velkorysost, a přitom by byli všichni spokojenější,“ vysvětluje místopředsedkyně lidovců.

KDU-ČSL proto navrhuje, aby se sněmovna znovu zabývala snížením spotřební daně z pohonných hmot.