Místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský zveřejnil na svém portáluwww.vojtechstritesky.cz obsáhlý rozhovor o svých politických aktivitách. Proč se rozhodl přijmout nabídku kandidovat do Senátu PČR od KDU-ČSL a proč by stál o podporu i od jiných pravicových stran? To a ještě mnohem víc se dočtete v následujícím interview.

Pane Stříteský, rozhodl jste se kandidovat do Senátu. Bylo to vaším dlouhodobým záměrem a úmyslem, nebo jste se rozhodl z okamžitého popudu?

Ani jedno, ani druhé. Kandidatura do horní komory Parlamentu České republiky není jen tak a když nejste členem žádné strany, je to ještě složitější. Kandidaturu jsem neplánoval, ale na druhou stranu jsem se v žádném případě nerozhodl v jednom okamžiku. Když nabídka přišla, dlouho jsem ji zvažoval, v řádu měsíců.

Proč je to tak složité? Pro mnoho lidí by to byla pocta a velká výzva…

Ale to pro mne je také! Nabídka mi udělala radost, samozřejmě. Vypovídá o tom, že si někdo vašich postojů a práce váží natolik, že vás nominuje do senátních voleb, jenže v první chvíli řešíte úplně jiné otázky.

Jaké?

Úplně vážně si musíte promluvit „sám se sebou“. Vždycky, když zvu v komunálních volbách lidi na kandidátku, říkám jim, že musí počítat s tím, že budou třeba i z velmi „nevolitelné“ pozice zvoleni a že jim to zasáhne do života. Že se budou muset nejen podstatně více angažovat, ale také že budou mnohem více na očích a že je to bude stát spoustu času. A to mluvím o městě! Kdybych byl zvolen do Senátu, převrátí mi to život naruby – budu velkou část týdne v Praze a nejspíš bych nemohl pokračovat v práci ve vedení litomyšlské radnice, kam jsem byl zvolen teprve nedávno. Nu a konečně si kladete otázky, respektive já jsem si je kladl, zda mám na to, stát se jedním ze zákonodárců, zda-li mám co přinést a jakou – a jestli vůbec – mám šanci na zvolení. To pořadí otázek – a zmiňuji jen ty nejzásadnější – neříkám přesně, jak šly za sebou. Všechny mě nějaký čas a průběžně zaměstnávaly a k rozhodnutí jsem dospěl, až když jsem si vyhodnotil odpovědi.

A oním rozhodnutím je vaše kandidatura. Můžete přiblížit, jak to všechno probíhalo časově a s kým jste o nominaci jednal? Jistě vám neuniklo, že se vynořily spekulace, že jste jednal o kandidatuře hned se dvěma stranami?

Vím, kam míříte a docela rád to alespoň zde vysvětlím, protože mne ty „staré pověsti české“ částečně poškozují. Otázku na to, zda bych byl ochoten jako nezávislý – s podporou více stran – kandidovat do Senátu, mi položil Radek Kašpar, můj kolega z radnice a místopředseda krajské organizace KDU-ČSL, která by mne podpořila, 18. května 2011.

Vím to docela přesně, protože jsem tuto informaci ještě ten den volal Pavlovi Severovi (generální sekretář TOP09, pozn.red.) a večer i psal esemesku do zahraničí Mirkovi Nádvorníkovi (předseda litomyšlské TOP09, pozn. red.) a odpověď mám uloženou. Není pravda, že jsem TOPku žádal, aby mne do Senátu nominovala ona, to bych nikdy neudělal! Nabídku s nominací do Senátu můžete jedině obdržet, o tu si prostě nejde říci. Z odpovědí, které jsem získal, jsem vyrozuměl, že to není ani zdaleka mrtvé téma, protože ve vedení všech stran od středu doprava prý přemýšlejí, jak spojovat síly, aby Senát nebyl do budoucna oranžový.

Jenže potom se už – od TOPky – vůbec nic nedělo. Zato od představitelů KDU-ČSL i dalších stran a hnutí, Evropských demokratů a Nestraníků, se mi dostávalo příslibů, že když do toho půjdu a vyhraji primárky, bude to s jejich podporou. Nakonec jsem v srpnu přijal nominaci a v září se v Poličce zúčastnil nominační konference KDU-ČSL. O tomto se prakticky nemluví, ale já jsem její delegáty-volitele z okresu Svitavy a Chrudim musel přesvědčit, že jsem vhodnější kandidát, než jiná nominovaná osobnost přímo z jejich středu. V tajném hlasování jsem získal kandidaturu docela přesvědčivou většinou já. Hodně si toho cením a jako ještě větší závazek to vnímám.

Ale v komunálních volbách v roce 2010 jste kandidoval jako lídr volebního sdružení TOP09 – Fórum občanů Litomyšle. Nevnímáte jako podraz, že do „velké politiky“ hodláte vstoupit v jiných barvách?

Znovu opakuji respektive vysvětluji, že jsem od TOPky neobdržel nabídku, abych za ni do té „velké politiky“ kandidoval. To víte, že mi to je svým způsobem líto a že stále čekám na možné jednání o eventuelní ještě širší podpoře napříč pravicovým politickým spektrem. A to se nemusí týkat jen TOPky! Volební obvod číslo 50 by bylo hříchem ztratit ve prospěch levice. Vždyť zde dosud – a to se našemu regionu říká „rudý okres“ – zatím vždy ve volbách do Senátu uspěl kandidát, jehož program se profiloval od středu doprava!

Takže o podrazu nemůže být ani řeč – ale to ani z jedné strany. TOP09 má svrchované právo nominovat nebo podpořit do Senátu, koho ona sama uzná za vhodné a perspektivní.

Přesto vás lidé, přinejmenším v Litomyšli, spojují právě s TOP09?

Tak ještě jinak. Nejsem členem žádné strany, nikdy jsem jím nebyl a nikdy jsem do žádné partaje nekandidoval. V roce 1998 jsme s přáteli ustavili tzv. Fórum občanů Litomyšle, jehož jsem se stal lídrem a zúčastnili se poprvé komunálních voleb. Sice jsme velmi výrazně uspěli, hned jsme získali tři mandáty, ale naše snahy o možnost podílet se na vedení města např. v městské Radě nebyly úspěšné. Stávající koalice nás mezi sebe nepřijala a my jsme první čtyři roky alespoň poctivě odpracovali v Zastupitelstvu a komisích. Není tudíž pravda, co prý kdesi píše Patriot (současné opoziční sdružení v Zastupitelstvu Litomyšle, pozn. red.), že jsem byl vždy představitelem radniční koalice.

Až v roce 2002, kdy jsme s Fórem a KDU-ČSL v Litomyšli získali po pěti mandátech a volby vyhráli, jsem se dostal do Rady. Kandidovali jsme tenkrát vždy jako sdružení nezávislých kandidátů a až o čtyři roky později společně s SNK ED. Tak jsme v roce 2006 získali zase tři mandáty a já byl opět zvolen do Rady města. A teď důležitá odbočka: já osobně kandidoval i ve volbách do Poslanecké sněmovny resp. Krajské samosprávy a to mimo jiné a právě s lidmi, kteří mne oslovili i nyní.

V lednu roku 2010, když jsme jako Fórum připravovali komunální volby, dali jsme nabídku tehdy se v Litomyšli formující se TOPce, zda nemá zájem kandidovat společně s námi. Odezva byla pozitivní a tak jsme vytvořili volební sdružení TOP09-FOL se společným programem.

Na kandidátce bylo 6 členů TOP09 a sedmnáct nezávislých. Uspěli jsme v tvrdé konkurenci, získali jsme třetí místo a já osobně třetí největší počet hlasů. S vítěznými ODS a KDU-ČSL jsme se dohodli na vytvoření koalice, programových cílech a uzavření koaliční smlouvy. Byl jsem zvolen do Rady města a do funkce druhého místostarosty a dokud jím budu, budu dle nejlepšího svědomí usilovat o naplňování volebního programu TOP09-FOL a také programového prohlášení naší koalice ODS / KDU-ČSL / TOP09 – FOL.

Tak, jak jste to nyní popsal, to nevypadá na žádný „politický turismus“…?

Ani se žádný nekoná. Moje názory jsou politicky konzistentní, kandiduji vždy jako nezávislý za Fórum občanů Litomyšle a rozhodující je pro mne volební program. Sice bych mohl poukázat na opravdu křiklavé příklady skutečného politického turismu i zde, právě v Litomyšli, ale dělat to nebudu. Každý, kdo má zájem, může se na serveru volby.cz podívat na ty, kteří kandidovali třeba za ODS a kde jsou dnes, nebo opakovaně za KDU-ČSL a s kým a jakým programem se spojili nyní (a tím nemyslím ty, kteří jsou nyní v TOP09, protože tyto strany mají program dosti blízký).

Ale možná se lidé ani nemusejí nikam dívat. Volič si docela dost pamatuje a ve volbách naše postoje vyhodnotí. Klidně se může stát, že můj krok nepochopí ani přes tato vysvětlení a hlas mi nedá. Ale abych kvůli tomu vedl negativní kampaň a očerňoval, byť oprávněně, jiné, to není a ani nebude můj styl.

V úterý o vaší kandidatuře odvysílala reportáž Česká televize (reportáž z 10.1. nejdete ZDE. Pozn. red.) a tyto skutečnosti v ní nezazněly. Proč?

Všichni, s nimiž jsem o té reportáži hovořil, se shodli na tom, že byla jednostranná a natočená zjednodušeně řečeno „na politickou objednávku“. Ostatně mi to nepřímo potvrdil i redaktor Vlastimil Weiner, který ji točil. Sliboval mi ovšem, že to bude reportáž korektní, avšak výsledek byl dosti ubohý. Začínat zcela nepravdivým titulkem: „Člen TOP09 chce kandidovat za KDU-ČSL“, to je od veřejnoprávního média skutečně na pováženou. Samozřejmě jsem do ČT poslal ihned mail, ale odpověď jsem dosud neobdržel. O lecčems vypovídá i to, že jsem redaktorovi odpovídal 15 minut, během nichž jsem podrobně popsal i to, co jsem uvedl v mých předcházejících odpovědích. A on vytrhl z kontextu přesně dvě věty. Mluvil jsem i s dvěma lidmi, kteří hovoří v „anketě“ na náměstí, sami mi volali a podivili se velmi, jak byly jejich odpovědi sestříhány…

Čekal bych podobný přístup od bulváru, ale jak je vidět, mají zřejmě nějaké síly, jimž moje kandidatura vadí, vliv i na Českou televizi.

Myslíte si, že má někdo z Vaší kandidatury obavy?

Odpovědí je už to, že byla podobná reportáž natočena a odvysílána. Děje se tolik jiných zajímavějších věcí… – ale redaktor České televize jede do Litomyšle a za peníze daňových poplatníků a koncesionářů natáčí deset měsíců před volbami – nejspíš na zakázku – diskreditační reportáž. Kdyby moje kandidatura neměla naději na úspěch, nikdy by o mě nenatočili ani metr. Byl jsem nedávno v Senátu na setkání kandidátů a říkali nám, že se musíme připravit na i horší osobní útoky. Je to sice smutné, ale počítám s nimi. Jako obětní beránek se ovšem chovat nebudu – pokud někdo opravdu přestřelí, jsou tady soudní instance a já nebudu váhat!

Tušíte, kdo za tím může stát?

Vůbec o tom nebudu spekulovat. Klidně to mohl být i nějaký osobní nepřítel. Víte, už mám něco za sebou, před časem i pokus o vypálení auta Molotovovým koktejlem. Policie se mě stále vyptávala, na koho mám podezření…, no, pachatele nedopadla. Každý ale máme nějaké svědomí a někomu – zřejmě v mém docela blízkém okolí – se musí chodit spát hodně těžko…

Když to všechno poslouchám, nemáte chuť se na politiku lidově řečeno „vykašlat“? Měl byste svatý klid…

Tak to ani náhodou! Už proto, aby se veřejné klima a politika obecně v téhle zemi zlepšily, aby o politice lidé nemluvili jako o „svinstvu“ a o politicích jako o „darmožroutech“ a podvodnících, tak kandidovat budu. A budu věřit, že je i dost těch, kteří mají všech těch křiváren kolem nás stejně jako já plné zuby a dají mi hlas.

www.vojtechstritesky.cz/o-mne.html