Místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku Jan Bartošek podal dnes podnět k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Tento krok je motivován poznatky, které místopředseda lidovců Bartošek shromáždil ohledně nakládání s osobními daty klientů v systémech pro vyplácení sociálních dávek na MPSV. Podnět je podáván na základě důvodné obavy z porušení zákona 101/2000 Sb., v platném znění (dále jen zákona), v případě vyvedení informačních systémů a databází MPSV do externího subjektu (tzv. cloud). Předmětné databáze přitom obsahují osobní a citlivé údaje většiny populace České republiky.Základem tohoto podezření je nestandardní a zřejmě i nezákonný postup, který použilo MPSV při pořízení a provozování nových informačních systémů v období roku 2011/2012.
Jan Bartošek ke svému podání uvedl: „Je jasné, že z hlediska zákona je MPSV správcem osobních údajů a citlivých údajů vedených v nových agendových systémech. Jenže provoz nových agendových systémů a uložení osobních údajů v databázích je nyní pryč z MPSV a úřadů práce a tato data byla zpřístupněna bez řádného právního ošetření privátnímu subjektu, existuje tedy důvodná obava, že nejsou splněny požadavky § 6 a § 13 zákona.“

Tento krok je již druhý právní postup v pořadí uplatněný u orgánů České republiky ve věci pravděpodobných manažerských a právních pochybení MPSV při reformě systému vyplácení sociálních dávek. Jako první podal Jan Bartošek podnět k antimonopolnímu úřadu, aby byl přešetřen podivný postup MPSV, při kterém nedošlo při zadávání nového softwaru v celkovém objemu 3,5 miliardy korun k řádnému výběrovému řízení. „Celé řízení kolem softwarových zakázek na MPSV provází stín temných pochybností,“ uvedl Bartošek, který kauzu dlouhodobě sleduje a jako dosud jediný český politik také podniká příslušné kroky.