„Problémy s čerpáním dávek na úřadech práce jsou natolik závažné, že by z nich měl premiér vyvodit personální odpovědnost a ministra Drábka odvolat. Tím ale celá záležitost nekončí. Musí se vyšetřit, proč byl místo funkčního systému vytvářen nový a proč byly tyto zakázky bez výběrového řízení zadávány firmám, které mají vazbu na osoby z vedení MPSV,“ říká místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Je evidentní, že nový systém pro vyplácení sociálních dávek nefunguje a zaměstnancům na úřadech práce způsobil mnoho komplikací. Proč byl ale vůbec nahrazen plně funkční systém a proč MPSV na tvorbu nového nikdy nevypsalo výběrové řízení? V celé záležitosti je podle místopředsedy Bartoška řada nejasností, které musí být pečlivě prošetřeny.

„Ministr Drábek sice v médiích tvrdil, že na nový systém ministerstvo vypsalo výběrové řízení, jenže to není pravda. Vývoj nového systému byl totiž zadán firmě Fujitsu na základě rámcové smlouvy z roku 2008. Další zarážející skutečností je, že subdodavatelem Fujitsu je firma Vítkovice IT Solution, ke které vede řada vazeb ministra Drábka i jeho 1. náměstka Šišky,“ upozorňuje Jan Bartošek, který vykonává funkci místostarosty jedné z „trojkových“ obcí, a má tak s celou situací bezprostřední zkušenosti.

„Myslím, že novináři odkrývají stále více podezřelých okolností celé kauzy. Jednou z nich je i to, že ministr Drábek byl společně s náměstkem Šiškou podílníkem firmy iDTAX, kterou koupil Vítkovice Machinery Group (součást podniku, který získal subdodávku na tvorbu nového systému). Všechny dosud známé okolnosti mě vedou k tomu, že podám podnět ÚOHS, aby celou věc prošetřil,“ uvedl místopředseda lidovců.

„Pokud ministr Drábek pochybuje o tom, jaké zmatky způsobil nový systém na pracovních úřadech, rád bych ho pozval do naší obce. Může si týden vyzkoušet podmínky, ve kterých díky nefunkčnímu systému fungovali naši pracovníci. Po týdnu se ho znovu zeptám, jestli problémy stále považuje za marginální a celou situaci za uměle vyostřenou,“ uzavřel Bartošek.