Jsou situace v mém životě, kdy světu kolem sebe rozumím, a také jsou časy, kdy jen koukám jako blázen. To nemluvím o pár pivech navíc, nebo o tom, že si zapomenu vzít po ránu brýle. Jsem přesvědčen, že svět má své jasné zákonitosti, které člověk vnímá, až když jsou narušeny.

S jedním takovým momentem „nerozumění světu“ jsem se potkal tento týden. Znáte ten pocit, když jste přesvědčeni, že děláte správnou věc a všichni v tom hledají nějakou všivárnu? Něco takového jsem zažil. V úterý 7.2. 2012 jsem podal návrh na uložení zákazu plnění smlouvy a na zahájení řízení o přezkoumání úkonů zadavatele. Zjednodušeně řečeno právnickým newspeakem – „pojal jsem podezření“, že MPSV obešlo zákon o zadávání veřejných zakázek a spáchalo podvod…Ano, jde o ten nefunkční nový software pro vyplácení sociálních dávek. Podepsání rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům firmy Microsoft bylo v pořádku. Ale dodatky k rámcové smlouvě celou zakázku přesunuly do úplně jiné roviny. Namísto výběrového řízení jen spousta dodatků a dodatečků a spousta tajených subdodavatelů bez „mandátu“. Nakoupil se produkt od subdodavatelů a nikoliv slibované licencované produkty. Po Otázkách Václava Moravce ze dne 5.2.2012, došlo ze strany MPSV k naplnění slibu ministra Drábka a zveřejnění smluv. A ejhle, jak se to krásně čte, (je to vůbec možné?)…každá zakázka – licence- bez ohledu na to, o jak složitý softwarový produkt se jedná, má jednotnou výprodejovou cenu 190 tis. Kč. Cvičky nebo soft za sto devadesát! Hodinky nebo holínky, obojí se natahuje. A dále se zde píše, že smlouvy byly podepsány před koncem roku 2011. Přesněji 29.12.2011. Dalo by se říct, že jsou pan ministr a jeho náměstci na MPSV pracovití, nasmlouvali poslední den roku software, který měl být prvního ledna v provozu. Banky a pojišťovny připravují změnu prostředí úložiště smluvních dat i pět let, MPSV to zvládlo za pár hodin a to pomoci „spřátelených“ firem s akciemi na doručitele!

Jenže já nerozumím jedné věci. Když byly licence nakoupeny 29.12.2011, kdy byl tento program vyvíjen a testován? Vždyť sociální reforma byla nastartována od 1.1.2012. Nebo se mýlím? Čím více se celou záležitostí zabývám, tím více,narážím na různé „podivnosti“, které do sebe nezapadají. Nebo naopak zapadají až moc?

Stěžuju si trochu za všechny „nové lidovce“: jak je možné, že parlamentní strana (nejsme v dolní sněmovně, ale v Senátu) podá podnět úřadům, že byl fatálním způsobem obejit zákon o veřejných zakázkách… A ono to nikoho nezajímá? To jsme již ve fázi, že rozkrádání státních financí a podvodné jednání je bráno jako norma?

Tak tomu fakt nerozumím. Když procházím večerní zprávy, tak se dočtu mnoho „zajímavého“. Ale o tom, že se možná ze strany MPSV opakuje scénář „Viamont“ Aleše Řebíčka nikdo nepíše. Není zájem. V tento moment je pro příjemce sociálních dávek životně důležité, jak úspěšné či neúspěšné bude jejich vyplácení. Média mlčí.

Jenže KDU-ČSL je stranou bojovnou, nejen onou pověstnou klidnou silou. Možná nás takhle ještě neznáte. Nechceme se pořád k někomu přiklánět, máme plné zuby pitomé „píárové hry“ na levici a pravici, na hodné hochy na pravici a zlé lumpy na levici a naopak. Chceme opravit náš nefunkční stát. Stal-li se podvod, tak budeme bojovat. Využijeme všech prostředků jak se dopátrat pravdy. A také najdeme způsob, jak to lidem říct. Ano, chceme si tím udělat volební reklamu…ale chceme dát především najevo, že od doby odchodu našich lidoveckých „přeborníků“ do TOP09 začínáme být stranou slušných lidí. Čas nás prověří. Pokud ne, propadliště dějin se už otevřelo a půjdeme do něj i s těmi, kteří tam patří přednostně.

Jan Bartošek
Místopředseda KDU-ČSL a místostarosta jihočeských Dačic

 

Zdroj: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/alexandra-alvarova.php?itemid=15564