Videozáznam vystoupení senátora Stanislava Juránka můžete zhlédnout ZDE.
Nejsem si jistý, chtěl jsem být 81. senátorem, který k tomu promluví, nevím, jestli se mi to podařilo, nebo ne, ale to nám někdo spočítá. Myslím si, že nám všem.
Já bych chtěl říci, že jsem 19 roků pracoval v lese, a tam pro mě byly různé věci důležité. Jedna z těch věcí byla, co mi říkala babička. Babička mi říkala, před černým bezem poklekni. A tak, když jsem se teď stal mladým senátorem, tak jsem si chtěl skutečně vyslechnout všechny, a můžu říci, že jsem opravdu pozorně poslouchal, abych se co nejvíce přiučil a abych se naučil pokleknout před Ústavou. Já pevně věřím, že se mi to někdy podaří, ale teď si dovolím říci jen tři myšlenky.
První myšlenka, a považuji ji za strašně důležitou, je, že tady tato záležitost není žádný kompromis, co zde máme navrženo. Není to kompromis, protože tato záležitost nefungovala takovým způsobem, jak si představuji jednání mezi oběma komorami Parlamentu ČR. Myslím si, že za tímto účelem by bylo velmi dobře, kdybychom měli institut jako u obyčejných zákonů, kde bychom měli také možnost odhlasovat, že nemáme vůli se takovýmto ústavním zákonem zabývat. A myslím si, že by to odpovídalo tomu způsobu, jak nám tento zákon byl sem předložen. To je první myšlenka.

Druhá myšlenka je velmi důležitá podle mě také, že návrh Senátu a návrh Poslanecké sněmovny je v případě ústavního zákona rovnocenný. A tím chci říci, že z hlediska podstaty věci tady neexistuje pozměňovací návrh, pokud pro něco budeme hlasovat, ale je to prostě návrh Senátu. A kompromis je to pro mě tehdy, když návrh Senátu a návrh Poslanecké sněmovny se sejde a následně potom je zcela rovnovážně dohodnut ten skutečný kompromis.

Třetí myšlenka, říkám zcela jednoznačně, že podporuji přímou volbu prezidenta, starostů i hejtmanů. Já ji podporuji zcela jednoznačně, ale chci spolu s kolegou, protože jsem byl hejtmanem, stejně jako hejtman Vystrčil, říci, že ani jeden z nás dvou tady nechce dávat rovnítko mezi význam volby prezidenta a význam volby hejtmana. A kolega s tím souhlasí, abych to řekl i za něj nahlas. To v žádném případě ne.

A já jenom říkám, že tohle je velmi důležité si říci, že toto je už systémový krok, který by měl vést k tomu, že toto ústavní řešení se nějakým způsobem naplní. Já teď říkám, že to je jenom čtvrt krok, aby se to naplnilo, aby se Ústava naplnila.

Já teď ale říkám k tomu ještě jednu věc. Jestliže mám na výběr dvě řešení, a teď je jedno řešení, které je navrženo v pozměňovacích návrzích, a mám navrženo řešení pro přímou volbu Poslanecké sněmovny, konstatuji, že oba dva návrhy Senátu, se kterými jsem měl možnost se setkat, jsou mnohem lepším návrhem pro přímou volbu, a tak jsem zcela rozhodnut v tuto chvíli říci, že budu hlasovat pro pozměňovací návrhy, a to pro oba dva, pokud se dostanou do další rozpravy.
A já teď k tomu říkám ještě jednu věc, já myslím, že právě z toho může vzejít kompromis, a že to může být kompromis nejenom pro tuto ústavní změnu, ale že to může být kompromis, který nám pomůže nastavit ústavní změnu všech dalších zákonů, které se chystají, a dnes jsme slyšeli, že se jedná o dalších 7 změnách.

Kolegové, zjistil jsem, že nebudu poslední, což mě strašně mrzí, ale kolega Kubera jistě řekne na závěr něco, co naši debatu shrne, a já už se na něj těším.

 

Zdroj: SENÁT PČR