Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by měl okamžitě zastavit proplácení zakázky za nový systém sociálních dávek, podnět k tomu v úterý podala KDU-ČSL a Mediafax ho má k dispozici. Podle lidovců mělo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) obejít zákon o zadávání veřejných zakázek. Na snímku místopředseda lidovců Jan Bartošek.
PRAHA / 14:56, 07. 02. 2012
Podnět antimonopolnímu úřadu podal místopředseda lidovců Jan Bartošek. Jeho návrh směřuje proti uzavření smlouvy bez zadávacího řízení v režimu zákona o veřejných zakázkách.

KDU-ČSL připomněla uzavření rámcové smlouvy z roku 2008 mezi Českou republikou a firmou Fujitsu Siemens Computers na poskytování licencí k produktům společnosti Microsoft.

„Na základě této rámcové smlouvy byla 15. 7. 2011 uzavřena prováděcí smlouva s řadou utajovaných dodatků. Na jejich základě pak Fujitsu v rozporu s předmětem rámcové smlouvy vytvořila prostřednictvím subdodavatelů softwarové aplikace, které nejsou licencemi k produktům Microsoft,“ uvedli lidovci. Podle nich jde například o umístění dat a softwarových aplikací v privátních datových centrech (takzvaném cloudu) a o poskytování přístupu k těmto aplikacím a datům.

„Není potřebné být specialistou v oblasti informatiky, abychom pochopili, že aplikace a služby cloud, poskytované externími firmami ve svých datových centrech, nejsou licencemi k produktům Microsoft,“ zmínil Bartošek a dodal: „Vedení ministerstva obešlo zákon o veřejných zakázkách, neboť nezadalo tyto zakázky v řádných zadávacích řízeních.“

Sociální dávky můžou být podle Bartoška bez problémů vypláceny podle starého systému, díky kterému navíc lidé dostanou peníze včas.

Jan Kálal

 

Zdroj: http://www.mediafax.cz/politika/4004570-Lidovci-zadaji-pozastaveni-plateb-za-novy-system-socialnich-davek-podali-podnet-UOHS