Na Celostátním výboru 7. února 2012 europoslanec Jan Březina oficiálně oznámil, že vystupuje z KDU-ČSL. Podle jeho vyjádření strana nevyhodnotila dobře příčiny volební porážky a dělá špatnou personální politiku. Jako příklad uvedl mou kandidaturu na senátora v obvodě Zlín.

Jan Březina ve skutečnosti hledá zdůvodnění svého kroku před členy KDU-ČSL, kteří ho do Evropského parlamentu zvolili. Z jeho postupu jsem zklamán, ačkoliv „přeběhnutí“ k TOP 09 se dalo očekávat. Nikdy se totiž netajil svým obdivem k Miroslavu Kalouskovi, k jeho názorům a činům. Jan Březina svým odchodem voličům sděluje, že svou kariéru a politickou budoucnost vidí lépe ve spojení s TOP 09. Moje kandidatura do Senátu je jen zástupným argumentem.

Z KDU-ČSL odešel další politik, kterému pojmy jako sociálně tržní hospodářství, solidarita silných se slabými a zodpovědnost za veřejné dobro, které vždy prosazovali Jan Šrámek i Josef Lux, byly cizí. Zklamalo mě ale, že poté, co mu vedení KDU-ČSL po oznámení odchodu ve vší slušnosti poděkovalo, on odsoudil konkrétní lidi i celou stranu, díky které byl již dvakrát zvolen do Evropském parlamentu. Předpokládám, že svého mandátu se nevzdá – i tak se totiž pozná charakter politika. Zkrátka, je dobře vědět, kdo je kdo a co od koho můžeme očekávat.

Ludvík Hovorka

Zdroj: http://kdu.cz/Zpravy/Aktualne/2012/Ludvik-Hovorka-k-odchodu-Jana-Breziny-z-KDU-CSL.aspx