Marian JurečkaČSSD navrhuje odložit důchodovou reformu na rok 2016. KDU-ČSL to považuje za rozumný návrh. Je zjevné, že není dosaženo širokého politického konsensu. KDU-ČSL ústy 1. místopředsedy Mariana Jurečky kritizuje fakt, že současný návrh reformy nepřinese do důchodového fondu ani korunu navíc.

Dnes již experti dokazují, že důchodová reforma bude výhodná jen pro 15 % obyvatel, kteří mají příjem vyšší než 24 tis. měsíčně. Reforma destabilizuje důchodový účet, nenaplní jej novými penězi, jen tyto peníze vyvede zčásti do důchodových fondů. A navíc neřeší hlavní problém, kvůli kterému ji bylo nutné vůbec provést – tím je nedostatek dětí. KDU-ČSL představila svůj vlastní návrh důchodové reformy již v roce 2011. Tento lidovecký návrh by nyní do důchodového fondu přinesl 7 miliard korun navíc, více zde.
„Byly zveřejněny výsledky hospodaření fondů za rok 2011. Pouze jeden z fondů překonal výnosem inflaci. To není dobrý základ pro budoucí důchodovou politiku. Reforma byla nastavena a připravena v době před krizí, kdy ještě většina věřila seriozní dlouhodobé investiční politice velkých fondů. Mezitím však otřásl vývoj na finančních trzích veškerými jistotami, které jsme považovali posledních dvacet let za nedotknutelné,“ říká Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL.
KDU – ČSL zastává stanovisko, že vzhledem k vývoji v eurozóně můžeme očekávat, že nás spíše čeká dekáda zvýšené inflace. Pravděpodobnost, že penzijní fondy pokryjí alespoň dosaženou inflaci, je tedy ještě nižší, než byla kdy v minulosti.
„Současný vládní návrh se vyplatí jen patnácti procentům všech občanů, kterých se reforma týká, to je nedostatečné,“ dodává Jurečka.