Václav Klaus překročil vymezené pravomoce a porušil ústavu. Myslí si to Petr Pithart (KDU-ČSL). „Ve vládě tedy sedí ministr, který v ní už neměl být,“ píše místopředseda Senátu Pithart pro Lidové noviny.

Podle Pitharta neměl být Josef Dobeš (VV) už skoro rok ministrem školství. Loni na jaře ho chtěl z vlády vyhodit premiér Petr Nečas (ODS), ale prezident Václav Klaus Dobešovo odvolání nepřijal.

Tím podle Pitharta překročil hranice úřadu. „Porušil tak nejen ducha, ale přímo literu ústavy,“ tvrdí bývalý český premiér. Dobeš tak nyní coby ministr čelí revoltě vysokoškolských studentů, k čemuž podle Pitharta vůbec nemělo dojít.

„Jak to, že je (Josef Dobeš) stále ministrem?“ táže se Pithart a argumentuje článkem 74 ústavy: „… prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Prezident Klaus ale loni 11. dubna Dobeše v úřadu podržel. Dokonce ho označil za nejlepšího polistopadového ministra. Dobeš také zaměstnal Klausova sympazitanta Ladislava Bátoru.

„Ústava s takovým počínáním prezidenta nepočítá. Ani to neumí,“ kritizuje Klause v LN Pithart. „Jaká je to tedy situace? Jediná její přesná charakteristika zní: nemožná. Nemyslitelná. Nemohla se totiž stát, nelze o ní proto smysluplně ani mluvit. Není na ni ústavní lék ani opravný prostředek. Proč by měl být, když přece prezident slavnostně slíbil, že ústavu bude dodržovat. Kdyby odmítl slib složit, prezidentem by se nestal.“