Pavel Bělobrádek„Vítám, že vláda odložila jednání o převodu vybraných regionálních tratí. Věřím, že se na problém podívá optikou dlouhodobého řádného hospodáře a ponechá tratím šanci na přežití,“ říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vláda České republiky dnes o měsíc odložila jednání o převodu vybraných železničních drah v majetku státu na nové nabyvatele. Podstatou problému byl fakt, že ministerstvo dopravy chtělo tratě prodat za 1,5 milionu korun za kilometr. Za takové peníze by ale nebyly schopné ani kraje, ani obce, ani podnikatelé a pochopitelně ani sdružení nadšenců rušené dráhy převzít. Hrozilo, že stát tratě zlikviduje v nákladech v řádu miliard a Česká republika o ně nenávratně přijde.

„Vítám, že vláda odložila jednání o převodu vybraných regionálních tratí. Doufám, že vláda nebude bránit těm, kdo chtějí provoz tratí zachovat anebo alespoň zakonzervovat tak, aby provoz bylo možné obnovit. Nikdo nevíme, kdy bude potřeba tratě znovu používat nebo do kterého regionu by činnost železničních nadšenců přilákala turisty,“ prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka zdůraznil, že KDU-ČSL se stále snaží zachovat dopravní dostupnost v regionech: „Je to ovšem rok od roku obtížnější. Lidé stále silněji pociťují zhoršování veřejné dopravy mimo velká města. Nenávratná likvidace mnoha tratí by vzala veškerou naději na možné budoucí zlepšení.“