Vzhledem k politické situaci a faktickému rozpadu vlády v přímém přenosu se KDU-ČSL připojuje k volání po předčasných volbách. Jsme přesvědčeni, že koalice již delší dobu není objektivně schopna naplňovat mandát, který získala od občanů a své vlastní sliby. Není vládou rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí, ale vládou nesolidární neodpovědnosti a korupčních afér. V nynější zatím poslední krizi nezachraňuje svůj program, ale pouze aritmetickou většinu ve Sněmovně.
Konstatujeme, že dělení Věcí veřejných je již třetím pokusem založit novou stranu vytunelováním původní parlamentní strany, přičemž dva předchozí nenaplnily očekávání, které vyvolaly.
My, křesťanští demokraté, se obáváme, že pokud bude pokračovat divadlo, které předvádí vláda, divadlo plné afér, vzájemného obviňování a udávání, krizí a pučů, dojde nakonec k naprosté dezintegraci nesocialistické a nekomunistické části politického spektra. Což by mohlo stejně jako na Slovensku vyústit ve vládu jedné strany. Takový vývoj odmítáme.

Jako tradiční křesťansko-demokratická strana jsme připraveni rehabilitovat odpovědnou a přitom solidární konzervativní politiku. Náš program je obdobou programu, který v boji proti krizi realizuje v Německu CDU-CSU. Je to program, který lidem nabízí jak rozpočtovou stabilitu, tak jistotu, že se nebude šetřit na těch nejslabších. Tento program pravého středu hodláme občanům nabídnout jako rovnocennou alternativu jak neodpovědné a populistické levici, tak skandály zmítané vládní pravici. Jsme přesvědčeni, že co funguje v Německu, může fungovat i u nás.

Alexandra Alvarová