26.4.2012 Mladá fronta DNES Strana 4, Z domova, Lenka Petrášová
PRAHA Nikdy nebyl na zahraniční dovolené a jeho ojeté auto stálo 60 tisíc korun. V neděli chodí do kostela, ale klidně si uleví sprostým slovem. A pozor: uměl by poradit dobrou kližku na guláš, protože se jako veterinář živil na jatkách…
Prostě takový až barvotiskově obyčejný chlápek z Náchoda, se kterým byste šli klidně na pivo. Tak působí na první dojem Pavel Bělobrádek, nová krev v čele KDU-ČSL. Strany, o níž už několik průzkumů v posledních týdnech ukázalo, že má šanci znovu zasednout do Poslanecké sněmovny.

Však už její vedení ladí kurz na cestu do malostranských paláců. Špičky KDU-ČSL se proto sešly předevčírem na pražské lodi Nepomuk a debatovaly spolu s pozvanými novináři mimo jiné o tom, jak kormidlovat z ekonomické krize. Jak? To je ještě tajné, strana s ekonomickým programem právě finišuje.

Že je ovšem návrat lidovců do nejvyšších pater politiky reálný, pochopili už i nejrůznější kmotři. A svědčí o tom zvolna se zaplňující diář předsedy: „To víte, že už se se mnou chtějí vidět různí týpci, nutí mě, abych sundal sako, vyprázdnil kapsy a vyndával z mobilu baterku, ale zatím to jen pobaveně sleduju,“ říká bodrý pětatřicátník.

Teď ještě může být pobavený. Jestli však kapitán dopluje až do Sněmovny, bude zajímavé sledovat, zda stočí bárku doprava či doleva. „Já myslím, že by nám pobyt v opozici neuškodil,“ naznačuje.