Vyjádření Pavla Bělobrádka k současné situaci v zemi.KDU-ČSL preferuje předčasné volby!
Respektujeme, že voliči dali této vládě silný mandát, aby realizovala svůj program.
Nicméně je zjevné, že občanům dochází, či spíše došla s vládou Petra Nečase trpělivost.
Nekončící řada skandálů a krizí srazila důvěru nejen ve vládu, ale i v politický systém na samé dno. Tato vláda chtěla být nejsilnější a nejslušnější vládou. Ve skutečnosti je vláda Petra Nečase nejslabší a nejhorší v historii České republiky. Petr Nečas nedrží slovo a nelze mu již věřit.
Jako tradiční demokratická strana cítí KDU-ČSL odpovědnost za další vývoj v zemi. Jako strana, které všechny významné agentury pro průzkum veřejného mínění přisuzují preference nutné pro vstup do sněmovny, nechceme k situaci mlčet.

Nechceme, aby se dále propadala politická kultura.
Nechceme, aby rostly preference extremistických a populistických uskupení.
Nechceme, aby se přijímala opatření, která poškodí prakticky všechny skupiny obyvatel, a to netransparentní provládní většinou, která zcela ztratila jakoukoli legitimitu.
Poslední události ukázaly, že tato vláda nejen neví, proč chce vládnout, pro koho chce vládnout, ale dokonce ani s kým chce vládnout. Ví jen to, že CHCE vládnout.

Obáváme se, že pokud bude tento vývoj pokračovat, pokud se bude kabinet Petra Nečase dále diskreditovat, může dojít k tomu, že v příští vládě zasednou komunisté, noví populisté, případně že dojde na vládu jedné strany. Takový vývoj odmítáme.

Jako standardní křesťansko – demokratická strana se hlásíme k politice evropských lidových stran. Hlásíme se k odpovědným solidárním reformám, jak je realizuje například německá CDU-CSU.
Odmítáme hazard s trpělivostí a sociální soudržností českého národa.
Jsme pro vládu, která přinese zemi stabilitu a důvěryhodnost, která zavede ve státě pořádek a vypořádá se s korupcí, která dá lidem naději a perspektivu do budoucnosti. Vláda Petra Nečase takovou vládou není. Proto jsme pro předčasné volby, v nichž chceme občanům nabídnout konzervativní křesťanskou politiku jako alternativu jak socialistickému plýtvání a populismu, tak aférám a snahám šetřit na těch nejpotřebnějších místo na státu.

Uvědomujeme si, že k předčasným volbám nemusí dojít. Jakkoli jde o logické řešení situace. Nicméně vládní strany se jich v této chvíli obávají a budou se jim snažit zabránit – i za cenu popření svých vlastních slov.
Ať už budou volby v červnu, na podzim, či jindy KDU-ČSL na ně bude připravena. Preferujeme podzimní termín společně s krajskými volbami, což je nejúspornější a pro občany nejvýhodnější řešení.
Lidé jsou právem z politiky otrávení. Pouze 5% lidí je spokojeno s politickou situací. My chceme těm zbylým 95% vzkázat, že naděje existuje. A že mají na výběr, že mají alternativu: KDU-ČSL.
Vláda rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci je vládou popularizace KSČM.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL