Získat v losování městský byt můžete, podáte-li si do 29. června žádost na brněnský magistrát a splníte-li podmínky.

Rodiny s nejvýše dvěma dětmi mohou podat žádost o nájem startovacího bytu domě Stamicova 11 v Kohoutovicích. Bytů 1+1 a 2+KK je zde pro zájemce přichystáno celkem čtyřicet. Nájemné za byty 1+1 (43 m2) nebo 2+1 (44 m2) činí 50 Kč/m2, každoročně bude upraveno o inflační navýšení.

Dost možná se kvůli bytu budete muset vdát či oženit, ani registrované partnerství není pro získání bytu dost dobré. Nabídka totiž platí pouze pro manžele do 35 let. Podmínky však výslovně nestanoví, že žadatelé musí být manželé mezi sebou. Hlavní je být manžel, ber kde ber.

Je požadavek manželství diskriminační? Možná. Organizacím homosexuálů je to jedno

Podmínky pro získání startovacícho bytu schválil brněnský magistrát už v roce 2010. Zajímalo nás tehdy, do jaké míry považují podmínku uzavřeného manželství za diskriminační organizace, které si daly za cíl hájit práva homosexuálů. Gayové a lesby přece také platí daně.

Jenže jsme se nedozvěděli nic. Z pěti oslovených subjektů se neozval ani jeden. Zdá se, že homosexuálům, nebo alespoň jejich ligám a sdružením, je to úplně jedno. Nebo jim nefunguje mail.

Magistrát dále požaduje, aby jeden z manželů nadprůměrně vydělával – musí doložit čistý měsíční příjem minimálně 19 455 Kč. Průměrná hrubá mzda v Jihomoravském kraji za rok 2011 činila 23 538 Kč (www.brno.czso.cz), tj.  čistého 18 279 Kč. Celkové čisté příjmy obou manželů však nesmí překročit 48 638 Kč za měsíc, sociální dávky a podpory se nezapočítávají. Rodina musí mít uzavřeny alespoň dvě smlouvy o stavebním spoření s minimálními cílovými částkami 200 000 Kč.

Z podaných žádostí se bude za účasti notáře losovat. Nájemní smlouvy ke startovacímu bytu budou uzavřeny nejdéle na pět let.

Ke stažení

Nabídka startovacích bytů (PDF)

Zdroj: http://www.bystrcnik.cz/?p=19089/kop/