Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek společně se zástupci křesťanské sportovní organizace Orel se v pondělí 18. června zúčastnili pietní vzpomínky u příležitosti 70. výročí hrdinského boje a úmrtí československých parašutistů v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje. 


 

Pavel Bělobrádek spolu s 1. místostarostkou Orla Miluší Mackovou položili na pietním shromáždění květiny a poklonili se u Památníku obětem Heydrichiády.
KDU-ČSL je společně s Orlem s touto smutnou kapitolou našich dějin pevně spojena.
Starosta Československého Orla a předseda exilové vlády v Londýně Jan Šrámek, který pomohl připravit atentát na Heydricha, byl také zakládající osobností a dlouholetým předsedou lidové strany.
„Ve skupině parašutistů, které vyslala exilová vláda a armáda v Londýně a kteří padli v Resslově ulici, byli také čtyři orlové: Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Valčík a Josef Bublík. Historie Orla a lidové strany je přímo vepsána do historie aktivního odporu proti nacistické okupaci. Jsme intimně spojeni s dějinami této země a s jejími hrdiny,“ uvedl Pavel Bělobrádek. „Nedávno jsme si připomněli i výročí popravy poslance Rostaislava Sochorce, kterého popravili komunisté. Lidová strana se angažovala ve všech odbojových hnutích a měla mezi oběťmi pravidelně své lidi,“ připomenul pohnutou historii KDU-ČSL Bělobrádek.
Miluše Macková, 1. místostarostka Orla, dodává: „Nesmíme zapomenout na ty, kteří nám vracejí i po letech smysl pozapomenutých slov, jako je vlast, čest, svoboda a národ.“
 

 

 

Alexandra Alvarová
Tisková mluvčí KDU-ČSL