Server Prvnizpravy.cz před několika málo minutami uveřejnil výsledky volebních preferencí agentury SANEP. Vyplývá z nich, že cesta KDU-ČSL vzhůru teprve začíná! 


Aktuální průzkum volebních preferencí společnosti SANEP potvrdil pokles voličského zájmu o ČSSD, který nastal po vypuknutí korupčního skandálu bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Zatímco před vypuknutím aféry Davida Ratha se volební preference ČSSD pohybovaly kolem 27%, aktuálně mají sociální demokraté podporu 22,7% voličů.

Nicméně i přes tento pokles by sociální demokraté v případě aktuálního konání voleb do Poslanecké sněmovny, stejně jako v předchozích měsících, opět zvítězili a to před druhou KSČM, která má aktuální podporu 19,9% voličů.

V případě stále posilujících volebních preferencí KSČM je zřejmý přechod části voličů ČSSD právě ke KSČM, což poukazuje na jasnou voličskou poptávku po levicových stranách. Tento trend potvrzuje i stoupající voličský zájem o SPOZ, která by s aktuálním ziskem 5,5% hlasů získala 14 poslaneckých křesel. Mírný nárůst volebních preferencí je patrný i u další levicové strany bývalého premiéra Jiřího Paroubka LEV 21 (3,2%). Levicové strany v čele ČSSD a KSČM by tak v červnu jednoznačně opanovaly Poslaneckou sněmovnu.

Oproti tomu celková atmosféra ve společnosti nepřeje pravicovým stranám, které vinnou korupčních afér a negativně vnímanými reformními zákony a úspornými opatřeními, ztrácí i své tradiční voliče. S výrazným odstupem za ČSSD a KSČM by se tak na dalších místech umístily vládní koaliční strany ODS (14,2%) a TOP 09, které by v hypotetických červnových volbách do Poslanecké sněmovny dalo hlas 8,7% voličů.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého by do poslaneckých lavic zasedli rovněž zástupci KDU-ČSL (8,1%) a již zmiňovaná SPOZ. Intenzivní nárůst voličů KDU-ČSL lze pak dát do souvislosti s poklesem preferencí TOP 09, kdy se k lidovcům vrací její bývalí voliči, kteří jsou zklamaní z politického chování a jednání zejména dřívějšího lidoveckého představitele ministra financí Miroslava Kalouska.
Zdroj – celý článek: www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/sanep-kauza-davida-ratha-ubira-hlasy-cssd/

Alexandra Alvarová
tisková mluvčí KDU-ČSL