Brno, Frýdlant, 22. 6. 2012 – Zastupitelstvo Frýdlantu nad Ostravicí včera večer podalo prostřednictvím datové schránky ústavní stížnosti na Ministerstvo financí. Připojilo se tak k Židlochovicím, Českým Velenicím a Klatovům, které si na nečinnost Kalouskova ministerstva u Ústavního soudu také stěžují. Tyto obce zakázaly hazard, ale ministerstvo odmítlo svoje hazardní přístroje zrušit. Výjimečnost Frýdlantu je v tom, že má jako jediný ze zmíněných obcí protihazardní vyhlášku platnou až podle současného znění zákona, který obsahuje tříleté přechodné ustanovení. Toto ustanovení chce Frýdlant zrušit. Řekl to na tiskové konferenci zastupitel Frýdlantu nad Ostravicí za KDU-ČSL Radim Petr.

Ústavní soud minulý rok hned třikrát řekl, že obce vždy měly, mají a budou mít právo regulovat veškeré druhy hazardních přístroje, i ty povolované Kalouskovým Ministerstvem financí. Tato pravomoc obcí vyplývá přímo z Ústavy. Zákonodárci přesto schválili od 1. ledna platnou novelu zákona, kterou obcím možnost regulovat hazard až do konce roku 2014 odňali. Frýdlant by tedy podle zákona musel ještě několik let trpět desítky videoloterních terminálů.

Radim Petr, radní Frýdlantu (KDU – ČSL), který protihazardní vyhlášku i podání ústavní stížnosti inicioval: „Ústavní soud v loňském roce jasně řekl, že obce mohou regulovat všechen hazard. Přišlo nám proto nesmyslné, abychom zde ještě tři roky ministerské přístroje trpěli. Jelikož se domníváme, že tříleté přechodné ustanovení je protiústavní, obrátili jsme se na Ústavní soud s žádostí o jeho zrušení. Pokud nám dá soud za pravdu, budou moci všechny obce v České republice regulovat hazard ihned!
Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, dodává: „Problém by se nemusel vůbec řešit, pokud by Kalouskovo ministerstvo v minulosti dodržovalo zákon. Podle něj je možné povolit hazardní přístroj nejdéle na jeden rok. Ministerstvo však navzdory zákonu a bez diskuze s obcemi povoluje videoloterní terminály běžně do roku 2019. Nezákonnost celého procesu povolování podle nás mimo jiné znamená, že provozovatelé neuspějí s případnými žalobami za ušlý zisk.

Odkaz: https://www.frydlantno.cz/wrs/addons/file/OZV-c_3-2011.pdf

Obecně závazná vyhláška Frýdlantu n/O o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterijních terminálů a dalších přístrojů podobných výherním hracím přístrojům zakázáno

 

Alexandra Alvarová
tisková mluvčí KDU-ČSL