Farmářské slavnosti – akce pro rodiny s dětmi se bude konat v sobotu 16. června od 10 do 16 hodin v přírodním areálu Zlobice u Lipůvky.

Přírodní areál Zlobice je bývalý vojenský prostor u obce Malhostovice. Leží asi 15 km severně od Brna směrem na Svitavy v blízkosti hlavní silnice č. 43 mezi městem Kuřim a obcí Malhostovice. Naše ovce a kozy nám pomáhají udržovat a zvelebovat zanedbaný prostor kopce Zlobice. Při tom tradice pastevectví zde sahá do padesátých let dvacátého století, od kdy se zde páslo stádo Stavropolských merinek šlechtitelského chovu Státního statku Brno, hospodářství Kuřim. Od roku 1975, po příchodu armády původní sady a pastviny zarůstaly náletovými dřevinami. Zvrat nastal až v roce 2004, kdy prostor převzala obec Malhostovice, která se svými partnery snaží obnovit vyhlášené významné krajinné prvky v tomto areálu.

Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR, pořádá v areálu řadu akcí, které umožňují návštěvníkům seznámit se s chovem ovcí a koz a jejich produkty. V přírodním areálu Zlobice se mohou návštěvníci v sezoně seznámit se šetrným chovem ovcí a koz, navštívit občerstvení v Kolibě, využít nabídku ubytování nebo si koupit výrobky z chovu ovcí a koz.

Farmářské slavnosti jsou projektem založeným na poznávání života na venkově, který zahrnuje sérii celodenních akcí pro rodiny s dětmi na vybraných farmách České republiky. Pořádá je Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR.

Díky projektu může veřejnost poznat život na rodinných farmách a děti se na nich mohou formou hry seznámit s tradičním českým zemědělstvím a národním bohatstvím. Farmářské slavnosti navíc zvyšují zájem lidí o kvalitní potraviny domácí produkce a podporují české zemědělce. Jsou tak jednou z možností, jak zatraktivnit venkov a rozšířit škálu poskytovaných služeb.

Více informací o farmářské slavnosti ve Zlobici najdete na www.eagri.cz.