Evropská komise uvalila na ČR podle dostupných zdrojů v důsledku nehospodárnosti a rozkrádání Evropských fondů sankci ve výši jedné miliardy eur. Tuto sankci požaduje KDU-ČSL přičíst k vyšetřovaným a posuzovaným škodám dosud identifikovaným viníkům.

Z části padá odpovědnost za nedostatečnou kontrolní činnost vlády a neúčinné audity ze strany ministerstva financí. Zároveň se domníváme, že situace vyžaduje radikálně změnit kontrolu zejména v ROPech a kontrolu účinnosti ministerstva řízeného Kamilem Jankovským.

V současné chvíli jsou ohroženi nejvíce poctiví uživatelé evropských projektů, kteří doplácejí na zastavení plateb v mnoha operačních programech.

I na ně tak dopadá podivně shovívavý přístup ke korupčnímu jednání v Regionálních radách obsazených zejména dvěma největšími stranami. Považujeme za skandální, že vláda ČR nevzala včas vážně varování Evropské komise, neučinila patřičné preventivní kroky a tím vlastně pětadvacetimiliardovou ztrátu přivolala. Považujeme za nutné upozornit voliče, aby tyto okolnosti vzali v úvahu při volbách do krajských zastupitelstev a Senátu PČR.

„Nerozumím tomu, proč vláda od počátku systematicky ignoruje varování, která z Bruselu přicházela. Ve schopnosti řídit efektivně stát a veřejné výdaje nevidím mezi ODS a ČSSD žádný kvalitativní rozdíl. Zaříkání levicové či pravicové ideologie už nepomáhá, bez ohledu na své volební programy se tyto strany při porovnání bilance dluhů a promrhaných peněz vůbec neliší. Částka 25 miliard by kompletně pokryla celý rozpočet Královéhradeckého kraje na osm let.“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Marian Jurečka, 1.místopředseda strany zároveň upozornil, že KDU-ČSL v čele s novým mladým vedením pod Pavlem Bělobrádkem začala s revizí hospodaření nejprve sama u sebe: „Uspořili jsme v novém finančním režimu radikálně na provozu strany, propustili jsme 60% zaměstnanců a do roku 2014 bychom měli být bez dluhů. Kdo si umí udělat pořádek doma, ten může aspirovat i na zavedení pořádku ve státní správě.“

 

Zdroj: http://kdu.cz/Zpravy/Aktualne/2012/Pokuta-za-rozkradani-25-miliard.aspx