Článek Jana Bartoška o tom, jak zdravotně postižení opravdu nepotřebují osvětu v užívání bankovních karet. Minulý týden jsem se spoluorganizoval s NRZP happeningu před MPSV. Když jsem cestou na tuto akci poslouchal oslavné tirády píárových expertů a zaměstnanců MPSV a Úřadu práce na nový produkt České spořitelny, zaslechl jsem, jak se moderátorka ptá ředitele Úřadu práce Žárského: A proč myslíte, že ti lidé proti sKartě protestují? Když vynechám podivnost toho dotazu, který měl být položen protestujícím a ne úředníkovi z ministerstva, pozastavím se jen nad Žárského odpovědí. Řekl, že lidé se vždycky bojí nových věcí, kterým nerozumí.
Tak to mne nadzdvihlo. Takže zdravotně postižení, kteří z milosti Boží a Drábkovy dostanou bankovní produkt, budou staženi ze stromů, učesáni, umyti a MPSV je nyní naučí jíst příborem a používat bankovní produkty? Ten, kdo tento argument vymyslel, by od zdravotně postižených zasloužil pořádný štulec.

Cožpak jsou zdravotně postižení a ostatní příjemci dávek zaostalí a žijí v džungli, aby potřebovali naučit jak se zachází s bankovním kontem, kartou či internetovým bankovnictvím? Kde to zaměstnanci MPSV žijí? Jsem si naprosto jist, že každý z nich používá ten nejlevnější produkt od nejlevnější banky, aby ušetřil a neplatil tam, kde nemusí. O tom, že Česká spořitelna není nejlevnější, nemusím myslím dlouho diskutovat. A tento produkt, který nikdo nepotřebuje, budou nyní sociálně potřebným dealovat státní zaměstnanci v pracovní době.

Když se podívám na minulé faux pas se softwarem na výplatu dávek (který mimochodem pořád správně nepracuje), začínám být přesvědčen, že reforma státní sociální politiky v podání TOP09 je vlastně velmi jednoduchá. Spočívá v receptu Mrtvé kočky. Znáte tu povídku Karla Michala? V ní odpovídá mrtvá kočka na dotaz: Jak co nejradikálněji zabránit nákazám obilí takto: Staré nepěstovat a nové spálit. Zřejmě je to i nový recept TOP09 na řešení sociální nouze.

 

Originál textu najdete na:http://janbartosek.blog.idnes.cz/c/285894/Proc-nechtit-sKartu.html