Máme systém-nesystém. Ministerstvo zdravotnictví se vznáší nad nemocnicemi, jakoby na nic nemá vliv, protože systém je v rukou zdravotních pojišťoven. Ty zase nepracují jako pojišťovny pro klienta, kterého pojišťují, ale spíše jako represivní složky. Pacient nemá v systému téměř žádnou cenu. Je nickou v soukolí a musí se doprošovat. Takto to skutečně vypadá. Mluvím z praxe.

Potřebujete gastroenterologické vyšetření – ano za půl roku. Máte podezření na utržený meniskus a objednávku na magnetickou rezonanci? Dobrá – ale která jste prosím pojišťovna? Aha.. Tak to až v v příštím pololetí, máme vyčerpaný limit. Nedotlučete se. Máte vyhřezlou ploténku k operaci? Ale ano, objednáme Vás, ale máme různé operatéry s různými výsledky. Pokud chcete, tak si připlaťte. Na koho? To si musíte zjistit. Doplatky v lékárnách na každém rohu jinak. Škoda paní, že jste platila 260 Kč, tady byste to měla jen za 120Kč. K tomu nervozita, spěch, nejistota budoucnosti nemocnic.

Takový je obraz dnešního systému. Mám ale strach i z dalšího velkého rizika. Rizika rozkradení budov a pozemků po nemocnicích, které se budou rušit a mohou být snadnou kořistí. Jsou často na zajímavých místech. Metanol, volby a pak to co bude po volbách, odvedou pozornost veřejnosti i medií. Pojišťovny udělají tu bezhlavou razii ve smluvních vztazích. Půjde to ráz naráz, aby se to stihlo ještě než vláda dovládne. Bez veřejné diskuse a bez daných pravidel. Ale připomeňme si, jaké funkce by nám měl stát garantovat? Vnitřní a vnější bezpečnost, školství, zdravotnictví, vymahatelnost práva a základní sociální jistoty. Síť nemocnic musí být nejprve definovaná a pak se teprve může osekávat. Nejde jen o budovy, ale také o průchodnost a udržení kvality. O tom se ale nikdo s nikým nebaví.

Daniel Rychnovský

Zdroj: http://danielrychnovsky.cz/210-zdravotnictvi-zacina-kulhat