Dosavadní krajský radní David Macek v čele kraje končí, i když jej hlasy voličů vynesly na lidovecké kandidátce na druhé místo. Říká, že jej spolustraníci zklamali.

BRNO Lidovec David Macek získal v krajských volbách tolik preferenčních hlasů, že přeskákal z 11. místa kandidátky na druhé. KDU-ČSL sice dnes podepíše koaliční smlouvu s ČSSD, Macek přesto mezi radními neusedne. Spolustraníci jej nejprve v klubu zastupitelů navrhli na radního. Když se ozval s tím, že by podle výsledků voleb měl získat jeden z postů náměstka hejtmana, krajský výbor KDU-ČSL jej nenominoval ani do rady. „Přál bych si, aby se lidé ve straně mohli prosadit na základě svých schopností a výsledků ve volbách. A aby o většině věcí nerozhodovaly jen partajní kšefty,“ říká Macek.

* Krajský výbor KDU-ČSL rozhodl, že v radě nebudete. Co si o tom myslíte?
Já to rozhodnutí beru. Samozřejmě je mi líto, že nemůžu pokračovat v rozdělané práci v krajské radě (Macek měl na starosti územní plánování – pozn. red.). Mnozí na výboru nahlas oceňovali mou práci, pak jsem však byl postaven mimo radu. Je to paradoxní.

* Proč vaši spolustraníci nevyslyšeli hlasování voličů?
To je asi otázka na ně.

* Jak to vnímáte vy?
Dříve se po volbách nevedla žádná velká diskuse. Podívali jsme se, jak lidé rozhodli, a podle toho se posty rozdělily. Je to spravedlivější a logičtější. Proč jinak dělat volby, když se nakonec k jejich výsledkům nepřihlíží? Pro některé z kolegů je však výhodnější zvolit při rozdělování postů jako klíč zastoupení jednotlivých okresů.

* Byl jste proti všem, nebo vás někteří spolustraníci podpořili?
Prohrál jsem docela výrazně, ale byli tam lidé, kteří mě podpořili. Při volbě náměstka to byla zhruba čtvrtina členů výboru.

* Cítíte to jako křivdu?
Bylo to pro mě zklamání. Na začátku jednání jsem ale řekl, že krajský výbor je orgán, který by měl o nominacích rozhodovat. A že přijmu jakékoliv rozhodnutí. Nešlo zdaleka jen o mě. Spolu se mnou posunuly hlasy lidí i úspěšného starostu a nestraníka Zdeňka Pešu. Poskočil z 22. místa na třetí a podle mě by měl být v radě. Ten vnitrostranický zápas jsem vedl mimo jiné proto, aby KDU-ČSL vyslala signál, že když lidé někoho posunou dopředu, budeme to respektovat.

* Může stranu poškodit, že se rozhodla jinak?
Vnímám to jako promarněnou příležitost. Strana mohla ukázat lidem, že si váží jejich preferencí.

* Jaké máte vztahy se Stanislavem Juránkem? Mohly to nějak ovlivnit?
Já ho dlouhodobě podporuji a přál jsem si být náměstkem hejtmana vedle něho. Zkušenosti mi ale potvrzují, že preferuje jiný typ spolupracovníků.

* Jaký?
Všichni jsme loajální ke KDU-ČSL. Rozdílná je ale odvaha hájit odlišný názor, mediální zdatnost či míra „zasvěcenosti“ do krajské politiky.

* Co budete dělat dál?
Přijal jsem nominaci na předsedu výboru pro regionální rozvoj, tedy uvolněný post mimo radu. S Antonínem Tesaříkem, který bude mít na starosti územní plánování, už jsme se domlouvali, že mu resort předám. Je to poměrně náročné se do této oblasti ponořit.

* Chcete i dál zůstat ve straně?
Ano, chci. Mám lidovecké geny. (smích) Rozhodnutí výboru mi hodně vadí, ale budu za otevřenost KDU-ČSL bojovat dál.

* Nelitujete, že jste po jednání klubu zastupitelů nebyl zticha? Mohl jste být radním.
Rozhodně ne. Chtěl jsem, aby rozhodoval orgán, který rozhodovat má. Postup kolegů kolem klubu zastupitelů pokládám jak za obcházení voličů, tak za obcházení stanov.

 

15.11.2012 Mladá fronta DNES Strana 3 Brno a jižní Morava; Eliška Kolínková