Marian JurečkaČlánek 1.místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky o tom, co trápí většinu spotřebitelů v ČR: o neustále se snižující kvalitě potravin.

V posledních týdnech je častým centrem pozornosti kvalita potravinářských výrobků, respektive poměr mezi cenou a kvalitou. Potraviny se neustále zdražují a přitom kvalita některých potravinářských výrobků se kontinuálně snižuje. Některé mají deklarované složení opravdu jen v názvu. Nebo naopak obsahují to, co vůbec obsahovat nemají či nesmějí.

Je povinností výrobce uvést na obal pravdivá data o složení výrobku či o původu země, ale pokud to záměrně falšuje, pak je úkolem státních dozorujících orgánů, aby zajišťoval systematickou kontrolu kvality. Mělo by být národním zájmem chránit naše kvalitní producenty potravin a kvalitní kontrolou s účinnými postihy vyslat vzkaz do okolních zemí, že vozit závadné výrobky do České republiky se zkrátka nevyplatí. Prostě kontrolovat systematicky, testovat, dávat maximální možné sankce a chránit spotřebitele. Bohužel je nutné, aby si to uvědomil také ministr zemědělství Petr Bendl a začal NĚCO DĚLAT.
V době vysoké nezaměstnanosti rovněž vřele doporučuji navýšit počty pracovníků státní zemědělské a potravinářské inspekce, protože tito lidé dělají smysluplnou práci a navíc by si na svoji činnost opravdu vydělali. Jejich práce by se zaplatila stejně rychle jako policejní Passaty. SZPI prostě musí fungovat mnohem lépe. Výsledky kontrolní činnosti musí být efektivní formou sdělovány občanům, abychom věděli, na jaké výrobky, na kterého výrobce a obchodníka si máme dát pozor.

Kvalita potravin nepadá z nebe. Stačí však, když ministr zemědělství využije kompetence a nástroje, které má.

Marian Jurečka
1.místopředseda KDU-ČSL