jiri-mihola-velky-patekV řadě zemí je Velký pátek státním svátkem. Příští rok se k nim velmi pravděpodobně přidá i Česká republika. Poslanecký návrh zákona zařazující Velký pátek mezi ostatní státem uznávané svátky projedná vláda. 

„Velký pátek byl v naší zemi státním svátkem, a to na přelomu 40. a 50. let minulého století, před nástupem komunistické totality. Zařazením velkého pátku mezi volné dny se průměrné volné dny ročně zvýší z devíti na deset, čímž se v počtu volných dní přiblížíme v průměru ostatním státům. V neposlední řadě velikonoční svátky, mezi něž Velký svátek patří, jsou jasným odkazem křesťanských kořenů Evropy, které je potřeba zvláště v dnešní napjaté době potřeba zdůrazňovat a chránit,“ řekl Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Z pohledu family friendly přístupu je velmi pozitivní skutečností, že se rodiče budou moci věnovat svým dětem, které v tento den pravidelně mívají své prázdniny. V další návaznosti se dá očekávat, že v sektoru služeb pro volný čas a turistický ruch dojde k nárůstu tržeb a podpoří se spotřeba domácností. Z analýzy poskytnuté ministerstvem financí vyplývá, že reálný výpadek HDP by neměl činit více jako 0,1 % a celkové dopady na ekonomiku v případě zavedení Velkého pátku jako svátku jsou zanedbatelné.