Stanislav JuránekJihomoravský kraj navýšil letošní rozpočet pro speciální školy, které vyučují žáky s lehkou mentální retardací. Ačkoli ministerstvo školství chce od září tyto děti zařadit mezi normální studenty, kraj počítá už dopředu s tím, že jejich začleňování bude neúspěšné.

„Na jednu stranu inkluze pomůže, aby děti měly stejné vzdělání jako ostatní, ale pedagogové ani systém na to nejsou připravení,“ konstatoval náměstek hejtmana pro školství Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Podle něj hrozí, že polovina z 33 speciálních škol na jižní Moravě zanikne, protože velká část dětí z nich přejde do normálních základních škol. Ty mají naopak od ministerstva školství získat peníze na asistenty pro znevýhodněné žáky, aby s nimi mohly pracovat lépe než dosud.

Podle Bohumila Kartouse z nevládní organizace Eduin, která monitoruje vzdělávání v České republice, ale žádné vyprazdňování praktických škol nehrozí. „V září nezaniknou. Stanou se z nich normální základní školy, pouze se změní jejich zaměření. Ostatně speciální školy se podle návrhu prakticky rušit nemají, protože se předpokládá, že určitá část žáků nebude začlenitelná do běžných škol a o jejich vzdělávání se postarají právě tyto školy – tak jako dosud,“ popsal Kartous.

Podle Juránka ale kraj navyšuje rozpočet pro speciální školy také kvůli tomu, aby na nich udržel učitele, až se část dětí ze základních škol vrátí zpět do speciálních. „Stále nevíme, kolik peněz ze státního rozpočtu půjde na asistenty, kteří jsou klíčoví. Řada žáků se z inkluzivního vzdělávání vrací zpátky na speciální školy,“ argumentoval Juránek. Podle jeho odhadů se vrací více než 20 procent žáků, kteří přestoupili z praktických do základních škol.

To ale Kartous odmítá s tím, že jde o zkreslený výklad plánů ministerstva školství. „Děti nebudou nikam odcházet, budou pravděpodobně vesměs zůstávat tam, kde jsou teď. Praktické školy k nim ale budou měnit vzdělávací přístup,“ vysvětlil Kartous.

Kraj přitom teprve mapuje, kolik dětí přesně by se muselo na speciální školy vrátit. Náměstek Juránek zatím nemá jasno ani v tom, o kolik konkrétně bude potřeba navýšit jejich rozpočet. Zmínil částku ve výši několika milionů korun, celkem je v krajském rozpočtu vyčleněno na speciální školy 22 milionů. „Upozornili jsme ministerstvo školství na řadu problémů, které se změnami souvisejí. Přitom všude v Evropě k inkluzi přistupovali v delším časovém úseku pěti až deseti let,“ poznamenal Juránek.

Také podle Kartouse je zřejmé, že reforma speciálního školství není ministerstvem připravená tak, jak by měla. „Svědčí o tom i fakt, že neexistuje dlouhodobý plán jejího zavedení. Představa, že vše bude fungovat od prvního září příštího školního roku, je poněkud naivní. Ze škol skutečně přichází řada námitek a stížností, že je ministerstvo neinformuje, jak mají konkrétní problémy řešit,“ popsal Kartous.

Podle něj je také s podivem, že ministerstvo zavádí inkluzi v poměrně krátké době plošně na všech školách. „Řada dětí ze speciálních škol je ale už teď integrovaná v těch běžných,“ dodal Kartous.

Všude v Evropě k inkluzi přistupovali v delším časovém úseku, klidně pěti až deseti let.

(Zdroj:http://www.kduprobrno.cz/napsali-o-nas/juranek-specialni-skoly-rusit-nebudeme-3026/)